www.radiruci.webs.com

Radosław Ruciński 


       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 My breakfast  / Moje  śniadanie. Radosław Ruciński 2007.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OCTAGON - grupa artystyczna założona w 2007 roku przez studentów IV roku Edukacji Artystycznej UMCS Lublin. Tworzą ją ludzie różni, charakteryzujący się swoim osobistym stylem  i sposobem przedstawiania w formach plastycznych tego co ich otacza. Octagon ma na koncie trzy wystawy w takich miastach jak Warszawa i Lublin. Do grupy należą Elżbieta Pędracka, Magda Czelej - Stelmach, Luiza Wojciechowska, Dorota Syta, Katarzyna Krajewska, Mariusz Zawislak, Radosław Ruciński, Emilia Czuba oraz Marta Blanquez. 

 

Zapraszam również na http://radiruci.digart.pl/


Urodzony w 1983 roku w Siedlcach. Ukończyłem Liceum Plastyczne w Mińsku Mazowieckim.W 2008 roku uzyskałem tytuł MAGISTRA SZTUK PIĘKNYCH na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Dyplom artystyczny zrobiłem pod opieką prof. Zdzisława Niedźwiedzia a pracę magisterską u dr Romualda Tarasiuka. 

W  2007 roku, wspólnie z kolegami, założył studencką grupę artystyczną OCTAGON. Maja na koncie kilka ważnych dla nich wystaw, które miały miejsce min. w Warszawie, Ząbkach, Lublinie, Kazimierzu Dolnym. W 2010 roku wystawa indywidualna rysunku, malarstwa i grafiki w  Gminnym Centrum Kultury w Mrozach .

Od wielu lat pracuje z osobami upośledzonymi umysłowo jako terapeuta poprzez sztuki plastyczne. Współpracował z Wydawnictwem Luna ilustrujac ksiażeczki dla dzieci autorstwa Zoji Mitkowskiej. Zajmuje się także tworzeniem komiksów do szkoleń e-learningowych. Jest autorem wielu plakatów okolicznościowych. Wykonał min. artykuły promocyjne ( komiks, plakat, logo) do kampanii "Zostań bezpiecznym rodzicem" organizowanej przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Piastowie . Stworzył okładkę do albumu muzycznego zespołu " Crazy (po)songs". W 2007 zdobył główną nagrodę, grand prix w konkursie "Blask Fantastyczny" organizowanym przez MDK Mińsk Mazowiecki. Lubi portretować ludzi w swój osobisty, "niewylizany" sposób.  

"Tematykę jego twórczości stanowią aluzje do codziennego życia, problemu niepełnosprawności, uzależnień, patriotyzmu, aborcji - ale nie brakuje pozytywnych aspektów, sympatycznych grafik, klimatycznych komiksów i wesołych karykatur. Jak można zauważyć, sportretowane osoby silnie identyfikują się z osobą samego twórcy, to osoby bliskie artyście"   VanLukas i Magdalena Erhardt